Ūkininkė, Šunų dresuotoja, Ganymo Mokytoja: Mano Gyvenimo Kelias

Apie mane

Susipažinkime, esu Audronė Naruševičė, ūkininkė, ganymo teisėja ir šunų dresūros mokytoja. Gyvenu ir dirbu Lietuvoje. Mano kelionė su ganymu prasidėjo jau 2008 m., kai išvykau dirbti į Švediją. Ten dirbau pieno ūkyje. Būdama Švedijoje aš įsigijau savo pirmąjį borderkolio veislės šunį - Knustats Trėją, ir pradėjau suprasti, kad šių šunų prigimtis yra dirbti su žemės ūkio gyvuliais.

Į Lietuvą sugrįžau 2009 m. Baigiau gyvulininkystės technologijų studijas Lietuvos Veterinarijos Akademijoje.

2013 m. pradėjau ūkininkauti, o šiuo metu mano ūkyje laikoma apie 40 įvairių veislių ir maišytų avių. Neseniai įsigijau – Lietuvos šiurkščiavilnių avių.

Vienas iš mano didžiausių pasiekimų yra 2020 m. ganymo egzamino laikymas ne kaip dalyvės, o kaip ganymo teisėjos. Teisėjavimo metu įgijau daugybę žinių, kviesdama ganymo specialistus iš įvairių šalių, rengdama seminarus ir stažuodamasi. Vėliau laikiau LKD dresuotojo egzaminus ir tapau nacionalinės kategorijos teisėja – esu ne tik Lietuvos, bet ir viso Baltijos regiono ganymo teisėja.

Borderkolių veislynas | ganymo teisėja | 2024.02
Borderkolių veislynas | ganymo teisėja | 2024.02

Mano veikla ir gyvenimas yra derinamas tarp ūkininkavimo, sūrių gamybos, avininkystės ir šunų dresavimo. Nepaisant to, kad oficialiai vadinuosi ūkininke ir šunų dresuotoja, aš esu ir viena, ir kita – man svarbu subalansuoti ir derinti abi šias sritis savo gyvenime.

Šunys yra neatsiejama mano gyvenimo dalis nuo pat mažų dienų. Pirmąją pažintį su šunimis turėjau vaikystėje, vasaras leisdama pas močiutę kaime. Šiuo metu turiu keturis borderkolius.

Mano šunų dresūros kelias prasidėjo prieš 19 metų, sportuojant agility Kaune, šunų dresūros ir sporto centre "Nasrai". O rimtai į ūkininkavimą pasinėriau tik prieš 10 metų.

Šiuo metu dalyvauju ganymo varžybose Lenkijoje, kurios vyksta už 600 km nuo Lietuvos. Man labai svarbu ne tik dalyvauti varžybose, bet ir perduoti savo patirtį ir žinias savo mokiniams. .

Mano ūkyje nuolat vyksta eksperimentai su įvairiomis avių veislėmis. Mano avių banda įvairi – nuo škudų veislės iki naujų Kamerūno veislės avių, kurios yra tikras iššūkis ir atskleidžia skirtingas jų fizinės savybes.

Borderkolių veislynas | ganymo teisėja | 2024.02
Borderkolių veislynas | ganymo teisėja | 2024.02

Svarbu pabrėžti, kad šunims mokinantis ganymo testui pirmą kartą, svarbu naudoti jau pratintas avis, kurios nebijotų šunų, bet būtų valdomos ir saugios. Ši mokymo metodika padeda šunims atskleisti ir stiprinti jų natūralius ganymo instinktus.

Esu įsitikinusi, kad draudimai ganyme turi būti balansuoti ir sąmoningi. Šeimininkui draudžiama naudoti smurtą prieš gyvūną, o šuniui varžybose draudžiama kąsti avį, nebent tai būtų atliekama saugiai ir neskaudžiai.

Visada džiaugiuosi treniruotėse, kur šeimininkai aktyviai dalyvauja ir įsitraukia į šunų mokymą, o šunys demonstruoja savo natūralius ganymo gabumus. Mano tikslas yra ne tik ugdymas, bet ir sukurti malonius ir pozityvius momentus tiek šunims, tiek jų šeimininkams.

Ateityje turiu planų vykdyti dar daugiau eksperimentų ūkyje, plečiant avių veisles ir skatinant šunų ganymo treniruotes savo šalyje. Tikiuosi, kad tai ne tik skleis ganymo tradicijas, bet ir sujungs žmones su gamta, šunimis ir ūkio gyvenimo būdu. Tai ne tik mano profesija, bet ir gyvenimo aistra, kuria siekiu dalintis su visu pasauliu.

Borderkolių veislynas | ganymo teisėja | 2024.02
Borderkolių veislynas | ganymo teisėja | 2024.02